۱۰ راهکار تفکر مثبت و روش‌های مقابله با مشکلات زندگی

شیوه‌های تفکر مثبت و روش‌های مقابله با مشکلات زندگی (قسمت اول)

به مشکلات زندگی لبخند بزنید

«مأموریت انسان در زندگی مشکل زیستن نیست، باانگیزه زیستن است»

لینکلن: یکی از روش‌های مقابله با مسائل در زندگی خنده بر مشکلات است. عادت داشت آخر شب وقت رفتن به بستر کتاب فکاهی مطالعه کند و هنگامی‌که به نکته بسیار خنده‌داری می‌رسید از بستر بر می‌خواست و در نیمه‌های شب به سراغ کارمندان نوبت شب می‌رفت و آن نکته را می‌خواند خودش نیز می‌خندید. امروزه خنده‌درمانی یکی از روش‌های مفید برای درمان افسردگی در بیماران است.

«امرسون» متفکر آمریکایی پس از عمری زندگی و مطالعه در احوال مردم یک روش طلایی برای هر فرد وضع کرد. «آنچه در مردم تو را به خنده می‌اندازد نخست در خود ببین و بخند» این کاری بود که سقراط کرد هنگامی‌که اریستوفان دانشمند معاصر سقراط در نمایشنامه‌ای او و شاگردانش را به باد مسخره گرفت سقراط شخصاً به تماشاخانه رفت و در کنار مردم نشست و آن نمایش را تماشا کرد و به آن خندید و به‌جای آنکه مردم به او بخندند او با مردم خنده کرد.

اگر نمی‌توانید بخندید احساس آن را در خود پدیدار سازید، خود را واقعاً خوشبخت بپندارید و بخندید و بانشاط و خرم و خندان باشید. «هنگامی‌که مردم نسبت به شما دشمنی، بدجنسی و بدرفتاری می‌کنند سعی کنید آن را به‌عنوان یک موضوع فکاهی تلقی نمایید و به این قضایا بخندید و خود را از فشار آن نجات دهید اگر در مقام دفاع در آن لحظه برآیید در شما بعض و کینه پدید می‌آید»

۱۰ راهکار اولیه موفقیت

۱- سعی کنید در زندگی از شکست پیروزی بسازید.

در کتاب راهنمای مشاهیر امریکا کسانی که به موفقی‌های بزرگ دست‌یافته‌اند و شرح‌حالشان در آن آمده افرادی بوده‌اند که زیر فشار ضربات شکست استخوان خردکرده‌اند و با مخالفت‌ها، ناامیدی‌ها، موانع و بدبیاری‌های فراوانی روبرو بوده‌اند امکان ندارد بدون وجود مخالفت، مشقت و موانع به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کنیم ولی می‌توانیم از موانع برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم پزشکان نیز برای رسیدن به تندرستی بهتر و عمر بیشتر از این روش استفاده می‌کنند. وقتی بیمار به علل نامعلومی فوت می‌کند آنان با کالبدشکافی سعی می‌کنند علت مرگش را بیابند و آگاهی بیشتری نسبت به عملکرد بدن انسان پیدا می‌نمایند و جان افراد بیشتری را نجات می‌دهند.

۲- از هر مانعی که بر سر راهتان قرار می‌گیرد نکته‌ای بیاموزید.

۳- خود را موردنقد و ارزیابی قرار دهید، از ناتوانایی‌ها و بی‌کفایتی‌های خود فرار نکنید، معیارهای بالاتری را در نظر بگیرید و مثل افراد موفق کاستی‌ها و ضعف‌های خود را جستجو کرده و آن‌ها را اصلاح نمایید. «یک انسان شکست‌خورده کسی است که علی‌رغم اشتباهات احمقانه‌ای که مرتکب شده است نمی‌تواند تجربه‌ای بیاموزد» «آلبرت هوبارد»

۴- شانس خود را محکوم نکنید. اشکالات را پیدا کنید.

۵- پشتکار را با آزمایش ترکیب کنید به هدف خود وفادار بمانید و راه‌های جدید را امتحان کنید.

۶- هر وضعیتی مانند سکه یک روی خوب دارد. روی خوب و جنبه‌های مثبت را ببینید و ناامیدی را از خود دور کنید.

۷- در مبارزه با مشکلات همواره به خدای بزرگ توکل کنید و سررشته زندگی خود را به دست او بسپارید. راضی به مشیت او باشید تفکر مثبت در شما متجلی خواهد شد.

۸- کتب آسمانی، مخصوصاً قرآن بخوانید و دعا کنید و روی مواهب و نعمات خدا تکیه و تمرکز کنید.

۹- شعار «توکل – تلاش – تسلیم» را سرلوحه کارهایتان در زندگی قرار دهید.

۱۰- ذهنتان را از همه تأسف‌ها، بیهودگی‌ها، گناهان، نفرت‌ها و … دیگر افکار تخلیه کنید و به کمک خداوند آن را پالایش دهید و با اعتراض به گناهان و ندامت و توبه در پیشگاهش روحتان را منزه ساخته و تفکر مثبت را در خود آزاد و رهاسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها