چگونه به تفکر خلاق دست یابیم ؟

تفکر خلاق یعنی یافتن راه‌های جدید و مؤثر برای انجام دادن کارها و موفقیت‌های گوناگون، اعم از موفقیت در خانه، محل کار و اجتماع به راه‌هایی برای انجام هر چه‌بهتر کارها بستگی دارد به‌عنوان‌مثال: یک خانواده کم‌درآمد برنامه‌ریزی می‌کنند فرزند خود را به دانشگاه معتبری بفرستند، برنامه‌ریزی آن‌ها ثمره یک تفکر خلاق است و یا فردی بدمنظره تریم زمین مخروبه خیابانشان را تبدیل به فضای سبز آن ناحیه می‌کند این اقدام نمایانگر تفکر خلاق است حال ببینیم برای به وجود آوردن تفکر خلاق و تقویت آنچه باید بکنیم؟

الف ایمان داشته باشید که می‌توانید موفق شوید.

ایمان و اعتقاد به اینکه کاری می‌تواند انجام  پذیرد ذهن را برای یافتن را انجام آن به حرکت وامی‌دارد. به‌عنوان‌مثال: معلمین با طرح سؤال‌هایی می‌توانند دانش آموزان را به تفکر و اندیشیدن درباره موضوعات مختلف تشویق نمایند و ایده‌های متفاوت آن‌ها را جمع‌آوری نموده و به مقامات زیر ربط ارجاع نمایند.

ایمان نیروهای خلاق را آزاد می‌کند، فقدان ایمان آن نیروها را به بند می‌کشد. خواستن توانستن است. ایمان داشته باشید که از عهده کارها بر خواهید آمد. این جمله اساس تفکر خلاق است.

ب کلمه «ناممکن» را از فرهنگ لغات خود حذف نمایید.

پ اجازه ندهید سنت‌های دست‌وپا گیر ذهن شمارا فلج کند، افکار نو را پذیرا شوید . جستجوگر باشید و راه‌های جدید را امتحان کنید. هر کاری که انجام می‌دهید پیشرو باشید نه دنباله‌رو.

ت از خودتان بپرسید «چطور می‌توانم بیشتر کارکنم؟» با طرح این پرسش ذهن خود را به فعالیت تشویق می‌کنید تا هوشمندانه راه‌های مناسب و مفیدی را بیابید.

ث سؤال کردن و شنیدن را تمرین کنید و بشنوید تا راه‌های خاصی را برای تصمیم‌گیری‌های خود بیابید. به یاد داشته باشید: انسان‌های بزرگ فقط می‌شنوند و انسان‌های کوچک فقط حرف می‌زنند.

ج دید خود را گسترش دهید . خود را در معرض محرک‌های ذهنی قرار دهید. (جادوی فکر بزرگ، دکتر د شواتز) با مردمی معاشرت کنید که می‌توانند در پروراندن ایده‌های نو و راه‌های جدید برای انجام کارهایتان به شما کمک کنند. برای اصلاح و تربیت متون اسلامی نیز، تأکید به معاشرت با صالحان و نیکان می‌نماید در احادیث آمده است که گروهی از حواریون از عیسی (ع) سؤال کردند با چه کسی مجالست کنیم؟ جواب داد: باکسی که دیدن او شمارا به یاد خدا بیندازد و کسی که سخنش بر علم شما بیفزاید و عمل او ترغیب‌کننده شما به کار خیر باشد. (تعلیم و تربیت در اسلام، شهید مطهری)

مولوی در این رابطه شعر زیبایی دارد:

می‌رود از سینه‌ها در سینه‌ها                     از ره پنهان صلاح و کینه‌ها

صحبت صالح تو را صالح کند                     صحبت صالح تو را صالح کند

تفکر مثبت وزندگی خلاق

برای رسیدن به زندگی خلاق و پویا به یک برنامه‌ریزی حساب‌شده نیاز داریم که انسان را در جریان پیشرفت قرارداد. بسیاری از بزرگان تاریخ از کودکی شروع کردند و با کسب تجربه به موفقیت والا رسیدند. سال‌های خلاق باید از قبل پیش‌بینی گردد. البته مهم نیست که چند سال از عمر خود را پشت سر گذاشته‌اید در جوانی، میان‌سالی و هر سنی که هستید برای زندگی خود برنامه‌ریزی نمایید و موفقیت خود را تعیین کنید، بدانید که مطمئن‌تریم راه رسیدن به موفقیت پذیرفتن خویشتن است . سعی کنید به بهترین شکلی که می‌توانید زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید. بدانید نیازمندی با تصویر ذهنی خوب، از پادشاهی با تصویر ذهنی بد موفق‌تر است.

ثروتمند یا فقیر، جوان یا مسن فرق نمی‌کند می‌توانید با پی بردن به قدرت تفکر و تصویر ذهنی و اراده خود موفقیت را احساس کنید. تنها در این صورت برای حرکت به‌سوی هدف‌هایی که دارید آماده خواهید بود. بعضی در روبرو شدن با مشکلات زندگی با پس زدن شکست‌ها به‌سوی موفقیت  می‌روند و بعضی‌ها تسلیم می‌شوند. افراد بسیاری از فرط مشکلات به زندگی خلاق رسیده‌اند. هر چه به موفقیت‌های گذشته بیشتر فکر کنید اعتمادبه‌نفستان بیشتر می‌شود و بهتر می‌توانید به اهدافتان برسید. تأکید بر این مسئله نهاد اعتمادبه‌نفس را در ذهن شما پرورش می‌دهد.

«اعتماد به خویشتن نخستین رمز موفقیت است»    (یکی از نویسندگان بزرگ)

امید و ایمان باله‌ای قدرتمندی هستند که ما را به‌سوی تحقق اهدافمان هدایت می‌کنند. هرروز نور امید و احساس توانمندی را در خود پرورش دهید، با مهر و محبت ناکامی‌ها را بپذیرید و نیروهایتان را با شور و شوق فراوان درراه تحقق اهداف خود بسیج کنید، با تلاش برای رسیدن به تعالی هرروز عمرتان خلاق می‌شوید اگر هرروز در جهت تحقق خواسته‌های مشروع خود حرکت کنید به زندگی شاد و بانشاطی می‌رسید که شایسته شماست.

 

 

2 thoughts on “چگونه به تفکر خلاق دست یابیم ؟”

  1. بله اگر ما تفکر را به کودکانمان اموزش بدیم انها مهارت حل مسئله رو می اموزند و میتوانند مشکلات خود رو بخوبی حل کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها