بررسی اثرات مطلوب تفکر مثبت در عزت‌نفس و آرامش روانی (قسمت اول)

ای برادر تو همه اندیشه‌ای                     مابقی تو استخوان و ریشه‌ای

گر گل است اندیشه‌ای تو گلشنی           و ربود خاری تو هیمه گلخنی

(مولوی)

 

تفکر درواقع تمام هستی ماست و ما چیزی جز اندیشه و روان خود نیستیم. جسم ما تنها محفظه‌ای است که ذهن را در خود جای می‌دهد. سعی کنید تفکر خود را یک جریان درونی بدانید که جسم شمارا کنترل و هدایت می‌کند، نیروی تفکر خویش را جهانی بدانید که در آن متولدشده‌اید و در آن غوطه‌ور هستید.

اراده شما برای زندگی درواقع اندیشه شما برای زندگی است و نگرش به زندگی تفکر در امر زیستن است.

تمامی گذشته و آینده شما نیز چیزی بیشتر از تفکر شما نیست.

ارتباط شما با افرادی که در پیرامونتان هستند حاصل فکر شماست و اراده و تلاش برای موفقیت درواقع تفکر پیرامون موفقیت است.

شکسپیر می‌گوید: «چیزی به نام خوب و بد وجود ندارد و این تفکر ماست که آن را چنین می‌کند».

آبراهام لینکن : «مردم به همان اندازه خوشبخت هستند که خوشبخت هستند که خوشبختی را در ذهن خود بیافرینند و تصمیم به نیک بختی را در ذهن بپرورانند».

همینگوی : «آدمی ساخته افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز می‌اندیشیده است».

نورمن و وین سنت پیل: «تفکر خود را تغییر دهید تا زندگی شما تغییر کند».

و حضرت مسیح: «شما بدل به آن چیزی می‌شوید که فکر می‌کنید».

آینده ما اغلب توسط شیوه فکری که  برمی‌گزینیم تعیین می‌شود و چنانچه این فکر در جهت مثبت هدایت شود می‌تواند تحول عظیمی در زندگی پدید آورده و به قدرتی نامرئی، غیرقابل لمس اما کاملاً واقعی تبدیل گردد. قدرتی که نفوذ و هدایت هیجان‌انگیز آن شمارا به‌صورت انسانی کاملاً توانا،  مصمم و قوی جهت سازش و کنار آمدن با پیچیدگی‌های زندگی مدرن امروزی درآورد.

این قدرت اعجاب‌انگیز قادر است شمارا از شکست به موفقیت، از بیماری به‌سلامت و از تردید به اعتمادبه‌نفس رسانده و در یافتن دوستان هم سلیقه، ترک عادات کهنه و قدیمی یاری نموده و شمارا وارد دنیای سراسر شور و شوق و نشاط و شادابی همراه با تفاهم و شادی نماید.

حالا که مشتاق شده‌اید این قدرت را بشناسید این همان قدرتی است که خداوند در وجود تمام انسان‌ها به ودیعه گذاشته است اگر کسی بتواند به این قدرت مرکزیت بخشد، آن را درک نماید، به آن دسترسی یابد و در زندگی روزمره خو د از آن بهره بگیرد ، تحول عظیمی در زندگی‌اش رخ می‌دهد. دانشمندان علم روانشناسی این قدرت را «تفکر مثبت » می‌نامند.

این همان کیفیت فوق‌العاده‌ای است که مظاهر آن در افراد معینی دیده    می‌شود، همان افرادی که با شوق و انرژی و شورونشاط بیشتری زندگی می‌کنند و برای خود هدف‌های عالی‌تری را تدارک دیده و اغلب به آن‌ها نائل شده‌اند. کسانی که باوجود سختی و مشکلات زیاد جلو رفته‌اند، مصیبت و نافرجامی را از خود دور کرده‌اند و با حضور خود در هر مجلس و محفلی گرمی، شور و شوق و حسن نیت را با خود به ارمغان می‌آورند، آن‌ها همه افرادی هستند که تفکر مثبت شگفت‌انگیزی دارند.

شما نیز می‌توانید این عنصر را در «درون خودتان» بیابید. این قدرت بالفعل در همه وجود دارد اما چیزی نیست که خودبه‌خود به فعالیت درآید.

اینکه دز برخی از انسان‌ها بیش از سایرین متبلور می‌شود این است که آن‌ها این نیرو را بکار انداخته و به فعالیت درآورده‌اند. الگوهای فکری خود را آن‌چنان به نظم و هماهنگی درآورده‌اند. الگوهای فکری خود را آن‌چنان به نظم و هماهنگی درآورده‌اند که سدهای درونی شکسته شده و این قدرت از درون آن فوران نموده است. اگر شما نیز از زمره افرادی هستید که مایلید از این چشمه فیاض بهره‌مند شوید باهم از واسطه‌های الهی، مدد می‌جوییم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها