نقش تفکر مثبت در زندگی

عاقلان نقطه‌ی پرگار وجودند ولی

عشق داند که در این دایره سر گردانند              (حافظ)

 

در جهان تفکر، ما به صورتی که اراده می‌کنیم می‌اندیشیم و همان چیزی هستیم که فکر می‌کنیم.

اگر بدانیم تفکر مثبت داوری شفابخش ماست و می‌تواند برایمان نیک‌بختی به ارمغان آورد و در زندگی‌مان تأثیر بگذارد زندگی مسئولانه‌تری را پیشه نموده و ذهن خود را به جهان درونی افکار خویش متمرکز می‌سازیم و به شخص مسئول‌تری تبدیل می‌شویم ولی اگر ذهن را فقط به جسم مادی خویش متمرکز نماییم محتویات ارزشمند آن یعنی «روان» که اساس کار است فراموش‌شده و روح شکوهمند انسانی نمی‌تواند رضایت خاطر نماید.

پس باید با توجه به اهمیت تفکر برای داشتن یک زندگی ایدئال سعی کنید به افکار مثبت بیندیشید زیرا اندیشیدن به افکار مثبت و تصدیق آن‌ها زندگی شمارا پرطراوت می‌سازد.

وقتی‌که ذهن متوجه الگوی تفکر نیرومند می‌شود بی‌درنگ افکار ناتوان‌کننده و گرایش‌های ناسازگار را کنار می‌گذارد و با تخلیه آن‌ها افکار اشتیاق آمیز و پرشور وارد ذهن می‌گردد، خستگی را از بین برده و طراوت و نیرومندی جای آن‌ها می‌گیرد.

 

زندگی هر کس بازتاب و انعکاس اوست که به آن خو گرفته است و به‌عبارتی‌دیگر عمل هر کس بازتاب اندیشه‌های اوست. حال می‌توانید این سؤال را از خود بپرسید:

آیا من با روشی صحیح و منطقی و معقول فکر میکنم؟

آیا تفکری مثبت، سازنده، مفید و عاقلانه دارم؟

آیا افکارم در راستای حیات و هستی است یا با آنها مغایرت دارد؟

 

بر اساس هر پاسخی که خواهید داد به نحوه اندیشیدن خویش پی خواهید برد.

کلید آرامش و اعتدال و خوشبختی و آسایش در دست خودتان است و هر کس حق انتخاب دارد مشروط به این‌که درست بیندیشد، در این صورت از زندگی حقیرانه و درماندگی و بیچارگی برکنار خواهد ماند و شادمانه و وارسته و رها خواهد زیست. اگر چنین تصمیمی را در ضمیر باطن خود ثبت کنید و بتوانید تصمیمات قاطعی اتخاذ نمایید بی‌گمان از قدرت فکر و نیروی شگرف نفسانیات خود به نحو احسن بهره خواهید جست و در آن حال در شاهراه موفقیت قرار خواهد گرفت.

اگر در هر کاری حق و حقیقت را در نظر بگیرید در خط بگیرید در خط مستقیم به‌سوی هدف پیش روید، شاهد ظهور معجزاتی در زندگی‌تان خواهید شد.

 

یک‌بار برای همیشه در زندگی‌تان تصمیم بگیرید، از غلتیدن در ظلمات درون پرهیز نمایید و به نجواها و زمزمه‌های باطن که شمارا به بیراهه می‌خواند گوش فرا ندهید و هر فکری که در این زمینه به سرتان راه می‌یابد آن را پراکنده سازید.

سعی کنید که به‌طرف روشن و پرفروغ روح رو کنید، از پرتو زندگی‌بخش آن بهره بگیرید و از اعتمادبه‌نفس، آرامش و تعادل، عشق و ایمان، شادمانی و خوش‌قلبی، خوش‌بینی و تعمیق و آرامش فکر برخوردار گردید.

 

هرچه زودتر صفحه ذهن را از اعتقادات غلط، پیش‌داوری‌های نادرست و گمراه‌کننده پاک‌کنید تا به حقیقت ناب برسید، حقیقتی که می‌تواند برایتان آزادگی و رهایی به همراه بیاورد. خود را دست‌وپابسته اسیر حواس پنج‌گانه نپندارید و این پندار موهوم را از ذهن برانید که:

«اینک، انسان قربانی سرنوشت و تقدیر بوده و از او کاری ساخته نیست».

 

هر کس می‌تواند با تغییر روحیه و خلق‌وخوی خودسر نوشت و زندگی‌اش را عوض کند، آینده و تفکر بر اساس چگونه اندیشیدن و احساس شما شکل می‌گیرد. اگر به حقیقت رسیدید دیگر گناه شکست‌ها، ناکامی‌ها و تصورات خود را به گردن دیگران نخواهید انداخت و رنج و مصیبت‌ها را از ناحیه خود می‌دانید و به مقابله با مشکلات و موانع بر خواهید خواست.

در زندگی چیزی به نام بدبیاری، بدبختی و بدشانسی وجود ندارد هر چه هست معلول افکار خود ماست. اگر واقعاً ایمان بیاورید که با افکار مثبت می‌توان مسیر زندگی خود را تغییر داد در این صورت شاهد تحولات و دگرگونی‌های شگفتی خواهید گشت که خود باعث تعجب شما می‌گردد.

هنگامی‌که ترس را از پهنه نفسانیات  تار و مار سازید هیچ‌گاه درصدد آن برنمی‌آیید که مسئولیت شکست‌ها یا تجارب تلخ و رویدادهای غیرمنتظره و ناخوشایند را متوجه دیگران سازید.

شهامت قبول شکست موجب می‌شود تا از آن پند گرفته و موفق شویم. این آسمان و چرخ فلک نیست که بدبختی و سیه‌روزی را برایمان به همراه می‌آورد بلکه هر چه می‌کشیم از دست خودمان است.

اصول هستی تغییرناپذیرند ولی اگر بتوان محتوی تفکر خویش را دگرگون سازیم و در آن‌ها تغییراتی به وجود آوریم در این صورت می‌توانیم شاهد تحولاتی در فکر و زندگی خود نیز باشیم و این کار بر اساس آنچه به ضمیر باطن می‌دهیم و در آن ثبت می‌کنیم انجام می‌گیرد.

 

درست فکر کنید تا زندگی درستی را داشته باشید.

 

اگر عمیقاً بتوانید با اصول تفکر آشنا شوید و بپذیرید که فکر خود انسان است که نقش مهم در زندگی شخص دارد، در این صورت قادر به مهار آن و بهره‌گیری از جنبه‌های مثبت آن خواهید شد.

 

حکیم عمر خیام دراین‌باره گفته است:

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                 شادی و غمی را که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کندر ره عقل                   چرخ از تو هزار بار بیچاره تراست

 

البته جنبه‌های منفی و مثبت باید توأماً ً در نظر گرفته شود اما توجه بیشتر به جنبه‌های مثبت. تکیه‌بر آن‌ها توان و انرژی بیشتری برای مقابله با جنبه‌های منفی پیدا می‌کند. این روش مفهوم اساسی تفکر مثبت را در خود دارد و تفکر مثبت اساس هر موفقیت است. بعضی فکر می‌کنند تفکر مثبت یعنی ندیدن واقعیت‌ها و چشم بستن از بدی‌ها اما این‌طور نیست.

 

در مرحله اول باید همه‌چیز را ببینیم. راستی، خیانت، مهربانی، ظلم، تعدی و …. نگرش اولیه ما باید یک نگرش عمومی باشد و در نگرش بعدی به نکات مثبت بیشتری توجه کنیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها