اولین گام موفقیت : آزاد کردن نیروهای درونی

در این قسمت به رمز موفقیت نمونه های موفق و چهره های خود ساخته می پردازیم که آنان چگونه با کشف ذخایر وجودی خویش و بکار بستن آن به نتایج عظیم و شگرفی دست یافته اند .

اولین گام موفقیت : آزاد کردن نیروهای درونی

بطور مثال وین دایر روانشناس معروف از دل فقر و آوارگی ظهور کرد کودکی اش را به دلیل از هم پاشیدگی خانواده اش در پرورشگاه گذراند اما به کمک درک و بینش فوق العاده اش قلمرو دنیای درون را درنوردید و با کشف توانائیهای باطنی انسان آموخته ها و تجربیاتش  را با دیگران قسمت نمود و تا آنجا پیش رفت که تقدیر و ستایش بین المللی را برانگیخت و جایزه بزرگ بین المللی چکش طلایی را به خود اختصاص داد. سرگذشت شگفت انگیز ( کیم – وو –  چونگ ) تاجر کره ای که در پیروزی های صنعتی و بازرگانی کره نقش مؤثر داشته نیز قابل توجه است او که رئیس هیئت مدیره و مؤسس تشکیلات دوو است در سنین کودکی در کره زندگی بسیار فقیرانه ای داشت این وضع سالیان زیادی ادامه پیدا کرد وقتی با زحمت و مشقت خود را به دانشگاه رساند پشیزی در جیب نداشت و مجبور بود ۱۰ کیلومتر فاصله را ، از منزل تا دانشگاه را طی دو ساعت پیاده طی کند اما همواره امید هایی را در سر می پروراند و در این فاصله نگاهش را به آسمان می دوخت و به قول خودش «تمام عالم مرا در میان بازوانش جای می داد» و هیچ چیز در ذهنش غیر ممکن بنظر نمی رسید او با نیروی اراده و پایمردی توانائیهای درونی خود را بکار گرفت و سر انجام موفق شد بسرعت را پیشرفت و ترقی را بپیماید و به آرمانهای خود جامه عمل بپوشاند.

چگونه عرفا از توانائیهای درونی خود بهره جستند ؟

عرفا یکی از مصادیق بارز و شاخص بهره گیری از استعداد و توانائیها ی درونی انسان بشمار می روند در گلستان سعدی از صاحبدلی سخن می رود که شرح کشف و شهود خویش را نمی تواند بیان کند و به استعاره می گوید :

«یکی از صاحبدلان سر به جیب مرقبت فرو برده بود و در مکاشفت غرق شده در حالی که از این معامله بازآمد یکی از دوستان گفت :از این بوستان که بودی ؟ ما را چه تحفه کرامت کردی ؟ گفت : بخاطر داشتم که چون به درخت گل رسم دامنی پر کنم ، هدیه اصحاب را ، چون پرسیدم بوی گلم چنان مست کرد که دامن از دست برفت » ( کلید های طلایی موفقیت _ حسین پور اقایی )

دیگر از نمود های توانمندی عرفا کرامت ایشان است در حدیث قدسی راجع به توان و نیروی که خداوند به بنده ای ارزانی فرموده این عبارت دلنشین آمده است . « ای بنده من ، مرا فرمان بر ف تا تو را همانند خویش کنم ، من زنده جاوید هستم و ترا نیز چنان خواهم کرد که به هر چیز فرمان دهی انجام پذیرد » .

از صاحبان کرامت می توان از عارف بزرگوار معاصر  مرحوم حاج شیخ حسنعلی اصفهانی  نام برد که نمونه ها یی ایشان در کتاب ( نشان از بی نشان ها) در دو جلد به چاپ رسیده است

نیروهای آشکار و پنهانی که در درون انسان وجود دارد و متناسب با شرایط محیطی خاص از طریق نظام عصبی واکنش نشان می دهند عبارتند از : شعور و آگاهی و قدرت جسمانی ، عشق و علاقه ، نبوغ و خلاقیت ، ایمان ، پشتکار و اعتماد به نفس ، شادی و نشاط ، غم و اندوه ، اضطراب ، نگرانی ، حساسیت ، مهر و محبت . . . هر یک دارای شدت و جهت معینی است که اندازه و جهت آن در افراد مختلف در حالتهای گوناگون با یکدیگر تفاوت دارد و این دائم با یکدیگر در تماس بوده و مرتب در درون انسان تغییر جهت می دهند. بعضی فعال نیستند و تاثیر زیادی در رفتار ما ندارند ، مجموع این نیروها روحیه و عملکرد انسان را شکل داده و او را وادار به بازتاب در مقابل عوامل محیطی می کند ، اگر این نیروها تحت تأ ثیر محرک ها با شرایط ویژه ای آزاد و همسو شوند نیروهای عظیمی پدید می آید که دارای انرژی خارق العاده ای بوده و انسان را بسیار نیرومند می سازد بطوری که قادر خواهد بود حتی بعضی از کارهای غیر ممکن کند ، اگر همسو شدن نیروها در جهت مثبت باشد انرژی بیکران آزاد شده انسان را در جهت مثبت به منظور سازندگی حرکت می دهد . شور و شوق و جنب و جوش خارق العاده ای که در برخی از چهره های مشهور دیده می شود و گاهی تا سر حد عشقی شکوهمند تجلی یافته از این قبیل است . از پرفسور حسابی گرانمایه پرسیدند که :راز و رمز موفقیتش در چیست ؟ایشان پاسخ دادند که :« انسان باید به کار و هدفش عشق بورزد و عاشق آن باشد و بسیاری از آدمها راه و رسم این کار را بلد نیستند .»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها