دومین گام موفقیت : خود را بشناسید و توانایی های خود را ارزیابی کنید

آیا تا بحال فکر کرده اید که چگونه یک انسان سالم و با انرژی ناگهان تبدیل به موجودی ضعیف و کسل و اندوهگین می شود ؟

ابتدا نیروهای درونی را آزاد نموده و سپس در جهت مثبت به کار بگیرید با این کار نیروی درونی بسیار قدرتمند شده و قادر خواهید بود اختیار زندگی و سرنوشت خویش را بدست گیرید .

الف) در جایی خلوت و آرام قرار گرفته و ندای درونی خویش را گوش کنید و به پرسشها و چون و چراهای درونی که پاسخ نداده اید ، پاسخ مناسب را بیان نموده و بنویسید

ب) در درون خودتان سیرکنید ، گره های خود را کشف کنید و با زبان دل صحبت کنید .

پ) نیروها و خصوصیات مثبت و منفی خود را تشخیص دهید ، رشته های ارتباطی آنها را پیدا کرده ، شناسایی کنید و آنها را از هم جدا نمایید .

ت) موانع را شناسایی نموده و در ذهنتان از بین ببرید ، در ذهنتان هر کاری که میخواهید انجام دهید و به مقدار لزوم تکرار کنید .

ث) نیروهای خود را برای موفقیت در کار مورد علاقه تان متمرکز کنید .

حال این پرسش پیش می آید که جهت مثبت چه جهتی است . چگونه می توانیم به آن پی ببریم ؟ جهت مثبت جهتی است که ضامن خیر و سعادت بشر باشد و او را در هر شرایطی یاری دهد و همیشه قابل اعتماد باشد که این جهت چیزی جز سر چشمه و منبع نیکی ، خیر، سلامت و سعادت ابدی نمی باشد و بدین ترتیب نیروهای درونی انسان و منشأ . مبدأ هستی پیوندی لازم می آید که ضامن رستگاری و توفیق جاوید است .   بنابراین ارتباط با خداوند هستی بخش و خالق کائنات می تواند تکیه گاهی محکم و مطمئن برای بکار گیری نیروهای نهفته درونی انسان باشد ، این که می بینیم مردان خدا ،مؤمنین ، علماء و دانشمندان از نیروی شگرف برخوردار بوده اند به همین دلیل است .

ابوعلی سینا در رساله الطیر این نکته را چنین بیان کرده است :« بدانید که هر گاه در خاطر خود جمالی تصور کنید که هیچ زشتی با او نیامیزد و کمالی که هیچ نقصی پیرامون آن نگردد او( حضرت حق ) را آنجا یابید همه جمال ها به حقیقت از اوست، سر چشمه همه نیکیها و مظهر همه سخاوتها است هر که خدمت او کرد سعادت ابدی یافت و هر که از او اعراض کرد خسر الدنیا و الاخره شد ». یکی از دلایلی که ما به خیلی از خواسته ها و اهدافمان نمی رسیم این است که قوا و نیروهای خود را متمرکز نمی کنیم . نقطه تمرکز بسیار مهم است و باید در جایی واقع شود که بیشترین اثر بخشی را داشته باشد . ادیسون یکی از چهره هایی است که به نحو شاخصی نیروهای خود را متمرکز نمود و خدمات ارزنده ای را به بشریت تقدیم کرد . او با بکار گیری و تمرکز توانائیهای درونی به افتخارات زیادی در طول حیات علمی خود نائل آمد و تا آخرین روز حیاتش دست از تلاش جستجو بر نداشت .

نظری به انسانهای پیشرو،و موفق تاریخ نشان می دهد که آنها توانسته اند از امکانات وجودی خویش بخوبی استفاده کنند .

«کیم- وو- چونگ»  می نویسد : «طبق برسی های انجام شده انسان تنها ۱۰ درصد از استعداد نهائی خود را بکار می گیرد چنانچه ما از ۲۰ درصد استعدادهای خود استفاده کنیم همه نابغه خواهیم شد و اگر ۳۰ درصد از استعدادهایمان را بکار گیریم قهرمانان بزرگی می شویم ».

ادیسون برای هر اختراع خود دستگاه ابداع شده را گاهی تا۲۰۰ مرتبه یا بیشتر آزمایش می کرد ولی با پشتکار زیاد استعداد نهائی خود را رشد داد و نبوغ خفته درونش را بیدار کرد . احتیاط کنید که در دام عذر و بهانه و توجیه ترشی گرفتار نشوید شما بدون غالب شدن خود نمی توانید فاتح دیگران باشید .

« آنتونی رابینز» که به تحقیق درباره توانائیهای فکری و جسمی انسان می پردازد معتقد است که شرط اساسی برای کسب موفقیت توانایی در عمل است که او آن را توان فردی نامیده است. رابینز می گوید : « شما باید محدودیتهای ساخته ذهن خود را از میان بر دارید ، احساسات تان را نسبت به خود تغییر دهید تا رمز تسلط بر اعمال خود را بیابید و دنیای خود را کشف کنید شرط اساسی برای کسب موفقیت توانایی در عمل است که من آن را توان بردی نامیده ام ، و آنچه باعث تفاوت آدمها با یکدیگر کی شود و برنده و بازنده را جدا می کند توان فردی است .»

تنها با عمل و پشتکار می توان رویاهای خود را به حقیقت تبدیل کرد بسیاری از مردم پیشرفت اشخاص موفق را ناشی از هوش و استعداد می دانند اما با مطالعه شرح حال آنها به این نتیجه می رسیم که عامل اصلی موفقیت آنها پشتکار و ایستادگی در عمل است آنها به نقطه نظرهای خود ایمان دارند و وارد عمل می شوند و در نتیجه استقامت به پیروزی می رسند .

ضرب المثل معروف می گوید :« رهبران اهل مطالعه اند » برای پیشرو بودن باید مطالعهُ کرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها