پنجمین گام  موفقیت : ضمیر ناهشیار خود را برنامه نویسی کنید .

تلقین در واقع نوعی برنامه نویسی برای مغز است . بین این برنامه و عملکرد ناشی از آن یک رشته عملیات بسیار پیچیده وجود دارد . فرایند پیوستن تلقین به واقعیت جریانی است که اجرای آن را ضمیر ناخود آگاه به عهده دارد حال ببینیم چه عواملی قدرت تاثیر و اثر تلقینی ارتباط کلامی را در شرایط ویژه ای افزایش می دهد و می تواند به خوبی درآن جای گیرد ؟

۱) کلام دلنشین

افلاطون در یکی از گفتگوهای خود شرح می دهد برای شفای تن یا روان ابتدا باید از کلام دلنشین و گفتار شیرین و یکنواخت که القاء کننده حالت آرامش و صفا و تمرکز عالی ذهن و راحت روان باشد آغاز کرد .

۲) اطمینان بخشی

یعنی پیام یا کلام حاوی برهان و دلایل محکم و اطمینان بخش باشد به طوری که اطمینان خاطر به وجود آورده و شک و شبه را از بین ببرد .

۳) تن آرامی

چون بین جسم و روح ارتباط دائمی و تنگاتنگ برقرار است پس برای اینکه روان آسوده و آماده پذیرش و راحت باشد تن ما نیز باید چنین باشد و بالعکس .

بنابراین دراین در حالت قدرت اثر بخشی کلمات و پیام آنها به شدت افزایش می یابد .

۴) توجه و تمرکز

اگر توجه به یکی از عناصر پیام متمرکز گردد عناصر دیگر ناخود آگاه می توانند جذب و دریافت گردند و تمرکز بر روی یک پیام قدرت نفوذ آن را افزایش می دهد .

۵) تمرین و تکرار

تکرار به تقویت فرآیند نفوذ کمک می کند تا آنجا که پیام به مغز راه یابد و به نگرش یا بینش درونی منجر شود .

۶) شور و هیجان

هر نوع حالت احساسی که توام با شورو هیجان باشد در صورتی که با یک رفتار مناسب توام شود اثر آن به شدت افزایش یافته و تا مدتها پایدار است و یادآوری آن نیز باعث تقویت می شود . حرکات و حالتها نیز میتوانند در انتقال غیر کلامی پیام بسیار موثر باشند .

۷) باور و اعتقاد

اگر پیام از روی ایمان صادر شود و از تمام وجود سر چشمه بگیرد اثر نفوذ آن به شدت افزایش می یابد . باور و عقیده محکم و استوار دارای چنان قدرتی است که به سخن خاصیت الهام و نبوغ می بخشد به همین سبب کلام پیامبران الهی و رهبران دینی در اعماق قلب پیروان آنها نفوذ می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها