نکات اساسی اعتماد به نفس

۱)شرط اساسی اعتماد به نفس خود شیفتگی است و اساسی ترین مانع اعتماد به نفس خود شکنی است.

۲) از خود به خوبی یاد کنید ، با خود صادق باشید و جنبه های مثبت و منفی خود را توأما ً در نظر گرفته با تکیه و توجه بیشتر به جنبه های مثبت توان و انرژی بیشتری برای مقابله با جنبه های منفی پیدا کنید .

۳)خود را تشویق و ستایش کنید ، به خاطر کوچک ترین کار خوبی که انجام می دهید خود را ستایش و تشویق کنید مثلا اگر یک ساعت خوب درس خوانده اید اگر سخن نیکو وسنجیده ای گفته اید . اگر در مشکلی صبور بوده اید و …. خود را تشویق کنید .

۴)با جسم خود خوب رفتار کنید . اگر واقعا ً خودتان را دوست داشته باشید از هر چه به جسم و تن شما را آزار می رساند و به سلامت و تندرستی شما لطمه وارد می کند دوری می جویید.

۵)سلامت باشید ، برای سلامتی خود برنامه ای عالی تنظیم کنید و این تندرستی جنبه فراگیر سلامت جسم ، سلامت روح و سلامت ذهن داشته باشد ، شرط سلامتی رهایی است از هر چه که فکر و ذهنتان را مشغول ساخته است

۶)بیماری : یعنی نیاز به جلب توجه دیگران ، نتیجه بیماری توجه توجه نکردن به خودمان و رفتار خودشکنی است .

۷)فداکاری بیش از حد : عدم توجه به خود مثال : تا پاسی از شب در محیط کار بودن بیش از حد توان کارکردن ، عدم توجه به وضعیت غذایی و استراحت و علایق خود ، فداکاری افراطی مادران 

۸)اعتماد به نفس ، خود پرستی نیست . شخصی که روح عالی اعتماد به نفس دارد به خود و دیگران عشق می ورزد چون خود و دیگران را نشانه هایی از آفریدگار می داند .

۹)به خود برسید تا احساس شایستگی کنید . لباسهای خود و فرزندانتان همیشه تمیز و اتو کرده باشد و خوب و زیبا لباس بپوشید . نه لزوما ً گران قیمت 

۱۰)احساس شایستگی کنید و شایستگی خود را باورکنید تا بهتر به خود برسید و برای خود ارزش و احترام قائل شوید .

۱۱) از مواهب الهی لذت ببرید و خود را محروم نکنید در قرآن بارها به استفاده از مواهب و نعمت های الهی تاکید شده است .

۱۲) بزرگترین مانع اعتماد به نفس احساس گناه است یعنی عدم تاکید خود ، یعنی سرزنش خود.

۱۳) خود و دیگران را سرزنش نکنید و وقتی مرتکب اشتباهی می شوید با خود برخورد ملایمی داشته باشید ، به خود متذکر شوید و به آرامی در صد جبران آن را بر آیید . اگر می خواهید اعتماد به نفستان آسیب نبیند به اعتماد به نفس دیگران آسیب نرسانید .

۱۴) بیان و ذهنیت مثبت داشته باشید . اگر میل به دگرگونی دارید زبان خود را از گفتن حرفهای منفی در مورد خود نگهدارید .

۱۵) اصل نگهداری ، زمینه ساز و شروع ایجاد هر ویژگی مثبت در خود است اصل نگهداری یعنی اجتناب از اندیشه منفی ، و توجه به انتقادهای نابجای دیگران و کارهای خودشکنانه .

۱۶) غلبه بر ترس : در روانشناسی ترس گفته می شود به هر چه از آن می ترسید نزدیک شوید .

۱۷) همیشه در جیب خود پول داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها