تفکر مثبت و تغییر نگرش‌ها در زندگی اجتماعی

تعریف و ویژگیهای نگرش از دیدگاه جامعه شناسی

 

«نگرش نظامی بادوام است که شامل یک عنصر شناختی، یک عنصر احساسی و یک تمایل به عمل است»  و بیشتر روانشناسان اجتماعی در این تعاریف اتفاق‌نظر دارند:

عنصر شناختی شامل اعتقادات و باورهای شخص درباره یک شیء یا اندیشه است.

عنصر احساسی شامل نوعی احساس عاطفی است که با باورهای ما پیوند دارد و تمایز به عمل به آمادگی برای پاسخگویی به شیوه‌ای خاص اطلاق می‌شود.

 

ویژگیهای نگرش 

 

۱- هر نگرشی شامل یک شیء، شخص، رویداد یا موفقیت است.

۲- نگرش‌ها معمولاً ً ارزشیابانه هستند.

۳- نگرش‌ها معمولاً دارای ثبات و دوام قابل‌توجهی‌اند.

 

«نگرش آمادگی عقلی و عصبی است که از طریق تجربه سازمان مییابد و روی پاسخ فرد به تمام اشیاء یا موقعیتهای مربوط به نگرش نفوذ مستقیم و پویا دارد»                                                                                              (آلپورت)

 

به‌طورکلی نگرش‌ها بر رفتار ما حکومت می‌کنند نظری که نسبت به غذا، شخص و … داریم اعم از مثبت منفی بودن نشانه نگرش ما نسبت به آن‌هاست، نگرش‌ها زندگی اجتماعی را آسان می‌کند و انسان ناگزیر نیست در مواجهه با هر موضوعی بیندیشد و تصمیم بگیرد زیرا وجود نگرش‌ها در انسان از قبل مشخص می‌کند که فرد در مواجهه با فلان مسئله یا پدیده چه تصمیمی خواهد گرفت بدون اینکه نیاز به تفکر و کلنجار رفتن با خود در قرار گرفتن بر سر دوراهی باشد.

 

برای اینکه بتوانیم در اجتماع بهتر زندگی کنیم باید نگرش‌هایمان را بهبود بخشیم.

اصول بهبود نگرش‌ها به ما می‌آموزد که شادی حالت طبیعی ماست و ما می‌توانیم آرامش ذهن را به‌عنوان یگانه هدف خویش انتخاب نموده و به‌منظور دگرگون ساختن زندگی خود ذهن خویش را تغییر دهیم و به‌جای نگاه‌داشتن انواع اندوه و شکایت از دیگران و یا سرزنش آنان می‌توانیم اشتیاق به بخشش و رها کردن همه افکار منفی را انتخاب کرده و گامی مهم به‌سوی اصلاح باورهای اشتباه و برداشتن موانع موجود درراه احساس و شادی و آرامش برداریم.

 

حال ببینیم آیا می‌توانیم نگرش‌های خود را نسبت به دیگران و خویش تغییر داده و بدون آنچه در جهان بیرون می‌گذرد در درون احساس آرامش کنیم؟ در اینجا ما به همه پرسش‌ها آری گفته و خواهیم دید که اصول بهبود نگرش‌ها چگونه می‌تواند در همه ابعاد زندگی برایمان آرامش فراهم سازد.

 

با تمام وجود امید و آرزوی آن رادارم که پس از خواندن این مطالب با تغییر دادن ذهن در زندگی خود راهی رهایی‌بخش برایتان گشوده گردد. بهبود نگرش‌ها اصلاح باورهای نادرست و برطرف کردن موانع آرامش درونی است.

 

بهبود نگرش‌ها تربیت دوباره ذهن و گشودن قلب است و به راین باور است که می‌توان به‌جای آشفتگی، آرامش و بجای ترس عشق را به اختیار خویش برگزید و عشق را مهم‌ترین نیروی شفابخش در جهان خلقت می‌داند، بهبود نگرش‌ها یعنی رها کردن ترس و برجای ماندن عشق. این اصول به ما فرصت می‌دهند تا دیگربار جهان را به‌گونه‌ای متفاوت دریابیم وزندگی را به‌گونه‌ای دیگر ببینیم و با تغییر افکار و اعتقاداتمان می‌توانیم جهانی را که در آنیم تغییر دهیم.

 

اصول بهبود نگرشها

 

۱- جوهر هستی ما عشق است. بر این اساس هویت حقیقی ما الهی است نه مادی و جوهر حقیقی ما نیز عشق است و اصل کلیدی بهبود نگرش‌هاست.

۲- سلامت: آرامش درون و رها کردن ترس در این اصل واژه سلامت جسم و ذهن را در برمی‌گیرد و حالت طبیعی آن آرامش درون و رها کردن ترس است.

۳- دادن و گرفتن یکی هستند. (قانون کارما)

این اصل به برکت معتقد است نه به فقدان، قانون عشق مثل بومرنگ است و همه آنچه می‌دهیم به اشکال و اندازه‌های گوناگون به خود ما بازمی‌گرداند.

۴- می‌توانیم گذشته و آینده را رها کنیم. بسیاری از ما وقت خود را به نشخوار گذشته و یا ترس از آینده می‌گذرانیم بنابراین جایی برای لذت بردن از حال نمی‌ماند.

۵- با بخشش به‌جای انتقاد خود و دیگران را دوست داشته باشیم. ازآنجاکه پرتوهای خشم خود را به دیگران می‌تابانیم فرآیند بخشیدن دیگران به بخشیدن خودمان منجر می‌شود و تا زمانی که دیگران و خویش را کاملاً ً نبخشیده‌ایم نمی‌توانیم عشق را در وجود خویش احساس کنیم.

۶- می‌توانیم یابنده عشق باشیم نه جوینده عیب. وجود روحانی ما به ما می‌آموزد که عشق ورزیدن ساده‌تر از تنفر ورزیدن است.

۷- می‌توانیم راهی را انتخاب کنیم که از درون آرامش داشته باشیم

۸- ما شاگرد و آموزگار یکدیگر هستیم. هنگامی‌که تشخیص دهیم در وجود هریک از ما معلم و شاگردی وجود دارد دیدگاه ما تغییر پیدا می‌کند و درمی‌یابیم که هریک از ما چیزی از دیگران می‌آموزیم و همه بدون توجه به میزان دانش یا سن خود فرا دهنده هستیم. وقتی شاگرد آماده باشد معلم پیدا می‌شود بالعکس.

۹- می‌توان به‌جای تمرکز پاره‌های زندگی بر کل آن متمرکز شد.

به جهان آن‌گونه بنگریم که جهان همچون پارچه‌ای است که همه‌چیز و همه‌کس چون تاروپود آن به آن بافته‌شده‌اند می‌توان از زندگی پاره‌پاره عقب رفت و دیدگاهی کلی یافت و بدین ترتیب به انتخاب‌های تازه‌تری دست زد.

۱۰- ازآنجاکه عشق جاودانه است نباید از مرگ ترسید، وقتی از مرگ نهراسیم زندگی حقیقی ما آغاز می‌شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

درباره من

طیبه معاشرتی

داشتن یک جامعه‌ی موفق آرزوی همیشگی من است

تازه ترین نوشته ها